بررسی و آنالیز سئو رقبا

  • محمد شجاعی
  • 3 اسفند 1398
زمان مطالعه : 12 دقیقه
آنالیز رقبا
سئو خارجی

رقابت , بخش سالم و لازم هر کسب و کاری به حساب آورده می شود , به دلیل آنکه از کبر و غرور بیش تر از حد پرهیز کرده , موجب خلاقیت در اشخاص شده و به شما انگیزیه بیشتری برای کارایی خوب تر در سایتتان خواهد بخشید . این قضیه موجب پیشرفت در عملکرد شما در قضیه توسعه و گسترش وبسایت و همچنین ارتقاء رضایت یوزرها خواهد شد .

در‌این مقاله آموزشی به ابلاغ هفت نکته قابل توجه در بررسی سئو رقبای سایتتان خواهیم پرداخت . این نکات به شما یاری خواهد کرد تا رقبای مهم وب سایت خویش را شناسایی کرده , علت کسب درجه خوبتر سایتشان را بفهمید و همچنین یاد بگیرید که به چه شکل بایست با آنان رقابت نمایید .

1 . رقبای وب سایت خود در سئو سایت را شناسایی فرمائید

شما ممکن است با اسم مطرح ترین برندها در حوزه‌ کسب و عمل خویش آشنایید , ولی آیا میتوانید رقبای حساس خویش در بهینه سازی سایت را اسم ببرید؟ این دو مدل از سایت ها الزاما با یکدیگر یکسان نیستند .

در حقیقت رقبای شما از لحاظ سئوی سایت ممکن است در بیرون از حوزه کسب و فعالیت شما بوده , البته در نتیجه ها جستجو حضور دوچندان توانا داشته باشند . برای مثال شیرینی فروشی که در تهران در اکنون رقابت با دیگر وبسایت ها در واژه و کلمه حیاتی ( شایسته ترین شیرینی فروشی تهران ( است , الزاما برند بزرگی محسوب نمی‌گردد .

همین شیرینی فروشی میتواند در حوزه ایجاد محتوا با برندهای بزرگ و وب سایت های آشپزی مطرح , رقابت جدی داشته باشد .

در موقعیت کلی می توان بیان کرد که وسیع ترین رقبای وبسایت شما از نگاه بهینه سازی وب سایت به عبارتی هایی ستند که در کلمه و واژه با اهمیت مورد نظرتان , در برگه اولیه نتیجه ها گوگل قرار دارا‌هستند , جدای ازینکه حریف شما در کسب و کارتان باشند یا این که خیر . همان ممکن است بعضا از حاصل کاوش در کاغذ نخستین گوگل نیز صنف با شما نبوده و تنها به خاطر داشتن یک محتوای عالی در‌این رده قرار گرفته باشند .

درصورتی که وبسایت شما در یک‌سری حوزه متفاوت کار داشته باشد , مطمئا با لیست های متمایز از رقبا در هر منطقه رو به رو خواهید شد .

خوشبختانه شناختن رقبای با اهمیت سایتتان فعالیت مشقت نیست . کافیست که لغت ها حساس کلیدی وب سایت را در گوگل کاوش کرده و اسم سایت هایی که در ورقه نخستین قرار میگیرند را یادداشت فرمائید . چه بسا می‌توانید با به کار گیری از ابزارهای سئوی وب سایت هم بدین لیست دست یابید .

2 . سختی  عبارات اساسی را آنالیز نمائید

نظارت کلمه ها حساس که رقبایتان در آن ها جايگاه نیکی دارا‌هستند , میتواند ایده خیر و خوبی برای آغاز محاسبه آن‌ها قبلی از بررسی بک لینک و پیوند ها و onpage seo آن‌ها باشد . با این که باختن رقبا و سبقت از آنان در یک واژه و کلمه حساس از لحاظ تئوری کاری نشدنی نیست , ولی منابع مایحتاج برای این فعالیت در بعضا مورد ها فراوان دوچندان است و مسب منزلت آن‌ها‌را به کاری دست نیافتنی تبدیل می نماید .
با به کارگیری از ابزارهای بررسی و ارزیابی وب سایت رقبا می‌توانید به نگاه کلی در میزان توان و فاکتورهای مهم آن‌ها برسید . از جمله این فاکتورها می شود به موردها ذیل اشاره نمود :
دامین آتوریتی
سن دامنه
تعداد صفحه ها ایندکس شده در موتورهای جستجو
بک پیوند ها
جايگاه الکسا
حجم تقریبی ترافیک
میزان عمل در شبکه‌های‌اجتماعی
اطلاعاتی از این دست را برای هرمورد از رقبایتان به دست آورده و به‌دنبال نقاط ضعف آن‌ها بگردید . شما میتوانید با پاره ای عملکرد این تقاط ضعف را به نقاط قوت خویش تبدیل فرمائید .

هر چه میزان رقابت در یک کلمه و واژه اصلی بیشتر باشد , سئوی وب سایت در آن دشوارتر بوده و کسب جايگاه به وسیله وب سایت شما در آن کمتر خواهد شد . خوب تر است که بر روی کلماتی تمرکز نمایید که میزان رقابت در آنان کمتر باشد , چرا‌که به راحتی و در زمان زمان کمتری میتوانید سهمی از حاصل کاوش در برگه اولیه را از آن خویش نمایید .

3 . در پی فرصت های تازه در کلمه ها مهم باشید

شما میتوانید با بهینه سازی مطلوب محتوای وب سایت به بی نیاز تر کردن آنان پرداخته و در لغات مهم که احیانا رقبای شما به آن توجهی نکرده اند , درجه خوبی کسب نمایید .

در صورتی‌که نگاهی به محتوای نتیجه ها جستجو در برگه نخستین گوگل بپردازید , احتمال دارد متوجه خواهید شد که آن ها نسبتاً دارنده جمله‌ها و کلمه ها با اهمیت مشابهی می باشند . در صورتیکه محتوای شما که در رقابت با آنان قراردارد , دارنده این لغات نیست , بایستی نسبت به افزودن آن ها مبادرت نمایید . چه بسا احتمال دارد حس نمایید که نیاز به ساخت صفحه های جدیدی برای بعضی از این لغت ها کلیدیست .

در مورد استراتژی سئو خود تجدید نظر کنید

این داستان نسبتا پیچیده یک کدام از بخش های مهم مهم راهکار وبسایت شما در ایجاد محتواست و در دراز دوران به قضیه زیاد مهمی تبدیل خواهد شد .

مثلا با جستجوی روش تنظیم قهوه متوجه خواهید شد که مطالب حاضر در برگه اولیه گوگل , اکثر زمان ها دارنده اطلاعاتی در رابطه دانه های قهوه , تکنیک های تصحیح کردن قهوه و اشکال فیلترها میباشند . این ها موضوعاتی می‌باشند که حتما بایستی در مقاله وبسایت شما هم مورد مشاجره قرار گرفته باشند .

4 . سئوی آن پیج و محتوای وب سایت را نظارت نمایید

بررسی و تحلیلی onpage وب سایت های رقبا , گنجینه ای از داده ها با ارزش را در اختیار شما خواهد گذاشت . با به کارگیری از این داده ها به جور محتوای پخش شده به وسیله آن ها , سرعت تکثیر آنان و لغت ها دارای اهمیت انگیزه گذاری شده خواهید رسید .

همینطور دقت ویژه ای به داده های پایین داشته باشید :

داده های متا
تیترها ( ارتفاع تیتر ورقه , لغت ها دارای اهمیت تیترها و . . . )
همینطور راهکار پیوند سازی داخلی آنها‌را هم کشف فرمائید . با به کار گیری از این داده ها می‌توانید معیاری برای onpage وب سایت خویش داشته باشید .

در هنگام بررسی محتوای رقبا به مورد ها پایین دقت ویژه ای نمایید :

رابطه محتوا با لغات مهم
گونه محتوای ایجاد شده بوسیله آنان
ارتفاع محتوا یا این که ویدئوی به فعالیت رفته در کاغذ
عمق ریزه کاری پوشش داده شده
ربات های گوگل در هنگام پایش محتوای وب سایت شما به کلیه این مورد ها دقت می نمایند و از این رو این فاکتورها نقش مهم در جايگاه صفحه ها سایتتان دارا هستند .

5 . بک لینک و پیوند های وب سایت های رقبا را بررسی فرمایید

یک کدام از مهم ترین قسمت های تحلیل سئوی وب سایت رقبا , درک کردن مکان هاییست که آن‌ها دارنده بک لینک و پیوند از آنجا می‌باشند . شما می‌توانید با به کار گیری از این داده ها به ارتقاء کیفیت بک پیوند های وبسایت خویش بپردازید .

همینطور قرار دادن بک پیوند در وب سایت هایی که رقبای شما هم از آنجا پیوند گرفته اند , می‌تواند استراتژی نیکی برای پیوند سازی باشد . توجه داشته باشید که انجام این عمل فارغ از به کارگیری از ابزارها نسبتاً ناممکن ممکن است .

6 . ساختار وب سایت و UX وب سایت رقبا را ارزیابی فرمائید

در‌حالتی که احیانا نمی دانستید که گوگل اعتنا ویژه ای در سالیان اخیر نسبت به UX ( تجربه کاربری ) در وبسایت ها دارااست , پس مطمئنا تا به امروز بدین این قضیه توجهی نکرده اید .

نسبتاً کلیه تغییرات بزرگ الگوریتمی در سالیان اخیر ( مثل بهبود ورژن تلفن همراه وبسایت , سرعت وب سایت , نمایش خوبتر وب سایت در حاصل کاوش ) در رابطه با UX بوده است .

در‌صورتی‌که سایت شما نماید خیس از رقبایتان بوده , برای دستگاه های تلفن همراه با صرفه نیست و فعالیت با آن موجب سردرگمی یوزرها می شود , پس مطلقا مواقعی برای تصحیح در آن موجود است . دراین مورد توصیه می‌کنیم که :
نقشه وب سایت را برای پایش خوبتر آن با صرفه سازی نمایید .
قضیه سرعت وب سایت به خصوص در صفحه ها فرود حساس را در حق تقدم قرار دهید .
از دارای ربط بودن محتوای صفحه ها با منظور یوزرها اطمینان نتایج نمائید .
برای تماشا کارهایی که رقبای شما در حالا انجام آن می باشند , میتوانید نگاهی به صفحه ها فرود آنان بیندازید . در حالتی که صفحه ها وب سایت های حریف علیرغم باصرفه نبودن برای دستگاه های گوشی و منسوخ بودن محتوا , کماکان داری سکو بالایی میباشند , پس زمان ویژه ای برای شما بوجود آمده که با ساخت یک ورقه خوب تر , مقام آن‌ها در حاصل کاوش را از آن خویش نمائید .

7 . از مدل کار آن‌ها در شبکه‌های‌اجتماعی سر مشق برداری نمائید

رابطه ظریف شبکه‌های‌اجتماعی و بهینه سازی وب سایت کماکان به وسیله سئوکارها مورد مشاجره قرار میگیرد , ولی کمتر کارشناسیست که اهمیت عمل در شبکه های عمومی را انکار نماید .

کار مطلوب در شبکه‌های‌اجتماعی به شما قابلیت و امکان میدهد تا :

ترافیک وبسایت خویش را ارتقاء داده و یوزرها بیشتری را درسمت خویش جذب نمایید , علی الخصوص وقتی که یوزرها در هنگام تماشا پست های شما , دقیقا پیرو به عبارتی سرویس ها باشند .
اسم مارک خویش را هر چه بیشتر در پیش روی دیده یوزرها قرار دهید . اسم مارک شما در شبکه‌های‌مردمی موجب برندینگ خوبتر شده و به صورت غیر بی واسطه می‌تواند تاثیر خیر و خوبی بر روی سئو وب سایت داشته باشد .
احساسات و الگوی رفتاری یوزرها را صفحه نمایش فرمایید
بعضا از تحقیق هایی که در شبکه‌های‌عمومی میتوانید انجام دهید عبارتند از :

پلتفرم مورد استفاده رقبایتان را شناسایی نمایید .
سرعت نشر محتوا بوسیله آن‌ها را بفهمید .
چگونگی رابطه آن‌ها با دنبال کنندگانشان را ببینید .
در‌این بررسی ها می‌توانید بفهمید که یوزرها وب سایت های حریف , کدام خصوصیت از تولیدات و خدماتشان را دوست دارا هستند و شما به‌این واسطه به عبارتی تولید ها و سرویس ها را به حالت بهتری ارائه دهید .

8 . عمل رقبا در حوزه تبلیغات را بررسی نمایید

چنانچه در تمامی مسئله ها مبادرت به با صرفه سازی کرده و کماکان جایگاهی در حاصل کاوش ندارید , خوب تر است که رقباتیان را از لحاظ عمل در حوزه تبلغات نظارت نمایید . ممکن است آن‌ها مخارج هنگفتی را در‌این نصیب خرج می کرده و به‌این واسطه درصد متعددی از فروش را از آن خویش می نمایند .

پیشنها ما اینست که بفهمید رقبایتان در چه حوزه ای تبلیغات می نمایند . این حوزه ها قادر است دربرگیرنده تبلیغات گوگل ادوردز , تبلیغات بنری و بخش اعظمی از سایر آیتم ها باشد . خوبتر است که از الگوی کاری آنان تا حدی که در دارایی شما می گنجد , تبعیت کرده و شما هم مبادرت به تبلیغات فرمائید .

جمع بندی
درحال حاضر که با طرز بررسی سئو وب سایت های رقبا آشنا شدید , یک چیز باقی میماند و دوام درین عمل است . باصرفه سازی هایی حتی‌د‌ر بعد ها کوچک را دستکم نگرفته و به صورت مداوم به ارزیابی کار های وب سایت های حریف بیندازید .

مطمئنا روزی فرا خواهد رسید که همت دائمی شما به سود خواهد رسید و مرتبه خیر و خوبی را در ورقه اولیه گوگل کسب خواهید کرد .