آموزش سئو بلاگ

  • محمد شجاعی
  • 3 اسفند 1398
زمان مطالعه : 20 دقیقه
سئو بلاگ
سئو داخلی

ساخت یک بلاگ یا این که سایت نیاز مند تحقیق , فعالیت دشوار و تعهد کاری زیادیست . محاسبه نیازهای ابتدایی شما و دنبال کردن پارامترها برای اطمینان از جنبش صحیح در راستای موفقیت , در هر وبلاگی می‌تواند فعالیت دلهره آوری باشد .

ساخت یک بررسی لیست از طریق سئو سایت وبلاگتان لزوما نمیتواند تضمینی برای رعایت کردن کلیه فاکتورهای سئو سایت باشد . در حالتی‌که شما در اولِ روش میباشید , توصیه می‌کنیم که از یاری یک یا این که دو مشاور سئو سایت برخوردار گردید , به این دلیل‌که خطا کردن در گام های ابتدایی رویکرد قادر است مشکلات زنجیره واری را در آینده تولید نماید .

نکته ای که سئو وب سایت شغل های ماهر باید به آن توجه داشته باشند اینست که اگر چه بعضا از راهکارهای ارائه شده در این فراگیری مستقیما جز فاکتورهای درجه بندی و سئوی وب سایت محسوب نمی گردند , ولی دلایلی برای قرار دادن این گزینه ها وجود داشته است .

مثلا اگر چه کدنویسی درست بر اساس W3C لزوما موجب جايگاه خوبتر وبسایت نمیگردد , ولی سبب می شود که سایت در پلتفرم ها و مرورگرهای متفاوت به صورت درست به نمایش دراید . همینطور این دسته ملاحظات از انباشته شدن کدها در برگه دوری کرده و موجب ارتقاء سرعت لود آن هم میشود .

بعضی از این گزینه ها مستقیما جز فاکتورهای مرتبه بندی وبسایت محسوب نمی‌شوند , ولی بر روی دیگر فاکتورهای تاثیر گذار بر روی بهینه سازی وب سایت اثر گذارند .

پلتفرم های بلاگ ساز متنوعی مثل وردپرس و دروپال در بازار وجود دارا هستند که بسته به ذوق خویش میتوانید یکی آن‌ها‌را برگزینید . فارغ از هیچ درنگی به معرفی مورد های تاثیر گذار در سئو سایت وب لاگ ها می‌پردازیم .

1 . گزینش عبارات مهم مطلوب

تعیین عبارات حساس صحیح از اهمیت متعددی برخوردار‌است . در حالتی‌که با به کار گیری از مراحل جستجوی کلمه ها دارای اهمیت , آنهایی که بخت کسب سکو در آنان را دارید را در بالا کشف نکنید , عملا سرمایه خویش را هدر خواهید اعطا کرد . از همین روست که محاسبه رقبا استارت خیر برای بهینه سازی وب سایت وبلاگتان است .

محاسبه رقبا در تراز ابتدایی در واقع برسی آبادی مورد از آن‌ها و یافتن لغت ها کلیدیست که آن ها دارنده جايگاه های بالایی در آن لغت ها می‌باشند . از این نقطه به بعد از آن هم قادر است به چک پیوند های رقبا پرداخته تا متوجه شوید که آنان معمولا در چه انکرتکست هایی دارنده بک لینک و پیوند می باشند . در صورت عشق میتوانید به بررسی دیگر خصوصیات آن ها هم بپردازید .

2 . بهینه سازی عبارات مهم در محتوا

در سایت های بخش اعظمی به چشم می‌خورد که وبمسترها توجهی بدین این داستان نکرده و محتوا را متناسب با یک واژه و کلمه اصلی مخصوصا باصرفه سازی نمی‌کنند .

مغایر بعضا نظرهای گوناگون که ناشی از از ضعف علم در‌این حوزه است , استعمال از عبارات حساس عمل بدی نیست . در واقع این به کارگیری بی خط مش از لغات کلیدیست که عمل نیکی محسوب نمیشود . به کار گیری با صرفه و ارگانیک از لغات با اهمیت در تولید محتوا جز راهکارهای سئو وب سایت است .

در‌صورتی‌که واژه حساس با اهمیت یک محتوا در تیتر برگه یا این که متا دیسکریپشن آن به عمل نرود , چطور می توان از گوگل توقع داشته که به ماهیت ظریف محتوا پی پیروزشود .

همینطور ساخت صفحه های متفاوت برای کلمه ها با اهمیت ( Keyword Cannibalization ) موجب تولید رقابت فی مابین صفحه های سایت در کسب درجه می‌گردد . این مبادرت هم روش باصرفه ای محسوب نشده و سبب ساز به با صرفه سازی افراطی می شود . چنین سناریویی از بخت کسب سکو فراتر برای صفحه های وب سایت کاسته و از عملکرد وبسایت می کاهد .

براین اساس در اولِ هر کاری دست به جستجوی عبارات اساسی زده و این عمل را مرتبا انجام دهید تا از لغت ها حیاتی نو در حوزه کاری خویش دانایی یابید .

3 . بهینه سازی برای عبارات اصلی حامی

تمرکز بر روی لغات با اهمیت مطلوب گام خیر برای آغاز فعالیت است , البته اکسیری برای بهینه سازی سایت و با صرفه سازی محسوب نمی‌شود .

شما می بایست از عبارات با اهمیت تعیین شده در تیتر برگه , متا دیسکریپشن و محتوای مطالب استعمال نمائید . همینطور به کارگیری از عبارات مهم پشتوانه نظیر نیز خانواده های واژه و کلمه اصلی مهم هم یاری کننده خواهد بود . اما در این زمینه نبایستی زیاده روی فرمائید .

4 . بهینه سازی درست عبارات اصلی در محتوا

آیا کلمه و واژه دارای اهمیت گزیده شما دارنده رقابت کمی بوده یا این که این‌که جز کلماتیست که رقبای سر سختی در آن درگیر به کار هستند؟

بعضی از اشخاص مبتدی و تازه کار در سئوی وب سایت در هنگام تعیین عبارات حساس فقط به پارامترهایی مثل تعداد سرچ تمرکز می نمایند . توجه داشته باشید که معمولا تعداد جستجوی بیشتر یک کلمه و واژه مهم به معنای وجود رقابت فراوان در آن خواهد بود .

سئو در سال 2020

خوب تر است که در آستانه فعالیت سایت کلمه ها با اهمیت را گزینش نمایید که دارنده مرحله رقابت کمتری بوده و کسب درجه در آن‌ها آسوده خیس باشد . در تراز بعد از آن باید لغات با اهمیت انگیزه گذاری شوند که دارنده تعداد سرچ و رقابت متعددی میباشند . کسب جايگاه درین مدل لغات مالامال رقابت ممکن است یک یا این که یکسری سال به ارتفاع بینجامد .

فکر کنید که یک واژه حیاتی دارنده جستجوی ماهانه بیش تر از یک میلیون توشه باشد . رقابت درین مدل لغت ها اساسی دوچندان بالاست و کسب مرتبه در آن ها نیاز به مخارج اکثری داراست . همینطور چهت نیل بدین رده باید محتوا و پیوند های بخش اعظمی ایجاد کرد .

5 . تعداد محتوای تولید شده

توجه داشته باشید که ساخت روزمره یک محتوای 4000 واژه و کلمه ای تضمینی برای کسب جايگاه در برگه نخستین گوگل نیست . خواسته ما در‌این نصیب ساخت محتوای کافی در کنار نگهداری کیفیت آن است .

با ارزیابی سایت های مطرح در حوزه کسب و فعالیت خویش میتوانید به داده هایی نظیر تعداد محتوای ایجاد شده به وسیله آن ها و گونه این مدل محتواها پی ببرید . در صورتی‌که قصد موفقیت در رقابت با وبسایت های حریف را دارید می بایست محتوایی خوبتر و شاید بیشتر از آن ها منتشر فرمایید .

6 . سازش کدهای سایت با Doctype روان

نبایست توقع داشته باشید که کدهای Doctype را از جای دیگری اسکن پیست کرده و همگی چیز هم صحیح عمل نماید .

چنین حرکتی موجب تولید تداخل در میان کدها می شود . مثلا رو نوشت داده های Doctype از یک اینترنت سایتی که با زمان XHTML 1 . 0 درج شده به سایت دیگری با گویش HTML 5 مطمئنا تداخلاتی را ساخت می نماید .

در چنین قوانینی خوبتر است که کدهای سایت را از تازه و متناسب با لهجه آن بنویسید . وجود تداخل در کدهای سایت موجب پیدایش انواع در طریق نمایش وبسایت در پلتفرم های گوناگون می شود . این مورد در غایت به تجربه کاربری سایت جراحت زده و همت آن را کاهش میدهد .

7 . سرعت لود بالا در هر دو ورژن تلفن همراه و دسکتاپ

سرعت وبسایت امروزه فاکتور مهمی در سئو وب سایت محسوب می شود . این پارامتر نزد گوگل اهمیت بالایی داشته و در صورت عدم باصرفه سازی وبسایت درین پارامتر , زخم هایی از این جنبه اخذ خواهید کرد . توصیه گوگل سرعت بار گذاری 2 الی 3 ثانیه است .

ولی در شرایطی که در قوانینی دوچندان رقابتی کار می‌کنید , خوبتر است که سرعت بار گذاری سایت را به 1 تا 2 ثانیه ارتقاء دهید . چنین دستاوردی موجب می شود که شاید سرعتی خوب تر از دستکم 90 % رقبای خویش داشته باشید .

8 . نمایش درست بلاگ در تمام پلتفرم ها

وب لاگ پباده سازی شده بوسیله شما می بایست نمایش درست در تمام دستگاه ها با هر مدل ابعادی داشته باشد . در غیر این صورت درصدی از یوزرها را از عمل با سایت خویش محروم کرده و در فیض منابعی از ترافیک را از دست خواهید بخشید .

9 . به کار گیری از افزونه های بهینه سازی تصویر یا این که ارتقاء سرعت سایت

به کارگیری از افزونه هایی نظیر Smush در وردپرس موجب فشرده سازی تصاویر سایت و با صرفه سازی آن‌ها میشود .

به کار گیری از پلاگین های کش مثل W3 Total Cache هم به صورت شبیه موجب کاهش زمان لود وبسایت میشود . همینطور دقت به لود درست ویدئوها هم در این جهت فرمان مهمیست .

دقت به افزونه های ریدایرکت HTTP به HTTPS و افزونه های انجام ریدایرکت 301 هم فرمان مهمیست . در موقعیت کلی این افزونه ها می بایست با دست‌کم پیچیدگی مبادرت به انجام این عمل نمایند .

10 . بهینه سازی تیتر برگه

در ساخت برگه می بایست توجه داشته باشید که دستکم یک بار از واژه و کلمه مهم اساسی برگه در جایی از آن استعمال شود .

توجه داشته باشید که ارتفاع تیتر برگه را خیلی کوتاه یا این که خیلی بلند ننویسید . در صورت بلند نوشتن تیتر برگه شاید مابقی کاراکترهای بیشتر از نمایش در نتیجه ها سرچ گشوده میمانند .

11 . بهینه سازی متا دیسکریپشن

یکی‌از از طریق های باصرفه سازی متا دیسکریپشن به کارگیری دستکم یک توشه از واژه و کلمه اصلی محتوا در آن است . همینطور توضیحات این بخش را خیر خیلی بلند و خیر خیلی کوتاه بنویسید . توجه داشته باشید که میزان محدودیت کاراکتر متا دیسکریپشن هم جهت با محدودیت پیکسلی آن باشد .

در مورد استراتژی سئو خود تجدید نظر کنید

با این که گوگل مستقیما اعلام کرده که از متا دیسکریپشن تحت عنوان یکی‌از فاکتورهای درجه بندی به کارگیری نمی‌کند , البته استعمال درست از آن قادر است دست کم به صورت غیر مستقیمی بر روی سود فعالیت تاثیر گذار باشد .

12 . بهینه سازی تصاویر وب سایت

باصرفه سازی تصاویر امری تحمیلی در فرایند سئوی وب سایت هست . درصورتی که از وردپرس به کارگیری میکنید , پلاگین ای مثل Smush می‌تواند به شما امداد متعددی نماید . همینطور با صرفه سازی نوشته جایگزین تصاویر را هم از یاد نبرید .

توجه داشته باشید در حقیقت چیزی با اسم تگ alt نیست . اصطلاح صحیح برای این نصیب , نوشته جایگزین ( alternate ) برای تصاویر است . همینطور تصاویر را قبلی از آپلود به طریق Lossless فشرده سازی نمایید . این صورت از فشرده سازی , شایسته ترین صورت فشرده سازی برای تصاویر است .

13 . ثبت و تایید بلاگ در گوگل سرچ کنسول

ثبت بلاگ در گوگل سرچ کنسول دارای اهمیت زیادیست . این پلتفرم به شما داده ها نیکی در زمینه ی وب سایت , ترافیک آن از گوگل و خطاهای مو جود در آن به شما اعلام میکند .

همینطور در صورتی‌که که سایت شما در گیر جریمه گوگل شود , ممکن است اطلاعیه ای درین نصیب اخذ خواهید کرد و به‌این واسطه میتوانید اقدامات ضروری برای برگشت به حاصل گوگل را انجام دهید . برای کسب داده ها بیشتر مقاله یادگرفتن گوگل سرچ کنسول را دنبال فرمائید .

14 . روش انداری گوگل آنالیتیکس

انجام این فعالیت فراوان بی آلایش است , البته به دفعات بازدید شده که یوزرها از ID غلط به کار گیری کرده یا این که ابدا زحمت فعال‌ساز‌ی گوگل آنالیتیکس را به خویش نداده اند . بررسی اینترنت سایتی که دارنده داده های گوگل آنالیتیکس نباشد , فعالیت دشواریست .

15 . بررسی وجود دیگر پلتفرم های ترکینگ

در صورتی‌که که از سیستم های ترکینگ دیگری به غیر از گوگل آنالیتیکس به کارگیری میکنید , باید از راه‌اندازی درست آن ها اطمینان نتیجه ها فرمائید . در غیر این صورت داده هایی از دست رفته و در وضعیت کلی داده ها ناقصی را اخذ خواهید کرد .

16 . پیاده سازی درست گواهینامه امنیتی

عدم پیاده سازی درست گواهینامه امنیتی در سایت باعث به پیدایش نادرست در مرورگرها شده و این مورد به هیچ وجه به نفع شما نخواهد بود . توجه داشته باشید که گواهینامه امنیتی نصب شده در سایت برای دامنه شما تنظیم شده باشد .

همینطور از فعال بودن گواهینامه امنیتی برای تمام قسمت های وبسایت هم اطمینان نتیجه ها فرمایید .

17 . پیاده سازی خبر نامه

با صرف ایجاد محتوا نمی توانید توقع داشته باشید که یوزرها خویش به خویش به وبسایت شما رمز زده و آن محتوا را مطالعه نمایند .

در حالت حقیقی و واقعی باید لیستی از آدرس اینترنتی هایی که از یوزرها وبسایت توده اوری نموده اید را داشته و در هنگام پست مطالب دیدنی در وب لاگ , از روش مجله به مخاطبین خویش اطلاع دهید .

18 . بهینه سازی انکر تکست

هیچگاه در استعمال از انکر تکست ها زیاده روی نکرده و تمامی پیوند های داخلی یک محتوا را با یک نوشته اثبات ننویسید . در‌حالتی که که انکر تکست پیوند های یک مقاله جز یک نوشته اثبات چیز دیگری نمی تواند باشد , از آن به‌تدریج به کار گیری فرمائید .

19 . نمایش درست بلاگ برای صفحه های نمایش متفاوت

توجه داشه باشید که کلید های وب لاگ در دستگاه های گوشی با میزان های صحیحی به نمایش دراید . هیچ کسی دوست ندارد که سوییچ های وبسایت در دستگاه موبایلش زیاد کوچک باشد .

به علاوه فراموش نکنیید که تصاویر و گرافیک های وبسایت در در تلفن همراه ها دارنده کیفیت قابل قبولی باشند .

20 . آزمایش سرعت سایت در دستگاه های تلفن همراه

دو مورد تلفن همراه و سرعت وب سایت جز فاکتورهای تاثیر گذار بر الگوریتم های شرایط فعلی گوگل می‌باشند . این داستان به این معنیست که عدم نمایش درست بلاگ شما در تلفن همراه ها و سرعت زیر لود آن در‌این دستگاه ها موجب غربال شدن آن از صفحه نخستین نتایج گوگل می شود .

21 . دقت به طول محتوا برای یوزرها موبایلی

تولید 5000 کلمه و واژه برای هرمورد از محتواهای وب سایت چیزی نیست که یوزرها موبایلی به آن عشق نشان دهند .

تعداد کلمات محتوا در سئو

ولی این مورد به این معنا نیست که دست به ساخت محتوای بلند نزنیم , بلکه بعضی محتواهای کوتاه و جذابی را یگانه یوزرها موبایلی تولید کنیم . اعتنا داشته باشید که نمایش ورژن کوتاه تر محتوای بلند برای یوزرها موبایلی چیزی نیست که گوگل آن را تایید نماید .

22 . آزمایش ریدایرکت درست در ورژن گوشی بلاگ

در صورتیکه که ورژن مجزایی برای یوزرها موبایلی خویش پباده سازی نموده اید , از انتقال درست یوزرها به آن اطمینان نتایج نمائید . همینطور در صورتیکه که وجود ورژن جداازهم برای گوشی توجیهی ندارد , خوبتر است که به تامل پباده سازی واکنشگرا رفته و از خیر ورژن جداازهم برای تلفن همراه بگذرید .

23 . همراستا بودن بلاگ با کانال های بازاریابی

این قضیه در موقعیت کلی یکی‌از فاکتورهای سئوی سایت نیست , البته خوبتر است در کنار بهینه سازی سایت به آن دقت گردد . هدف ها متفاوت در فرآیند بازاریابی نیازمند به اشکال متمایز از نوشتن میباشد .

مطمئنا سبک نوشتن شما برای شخصی که درپی خرید از شماست با شخص دیگری که صرفا در پی کسب داده ها است گوناگون میباشد . به همین صورت نوشتن برای مشتری های یک مغازه اینترنتی باید سبک متفاتی با نوشتن برای یک شخص دنبال املاک داشته باشد .

با دقت به‌این نکته می‌توانید شیوه بهتری داشته و از نیاز کلیدی یوزرها بدور نشوید . سئو سایت در سالیان اخیر در گیر دگرگون سازی شده و دیگر در یافتن کلمه ها دارای اهمیت و باصرفه سازی برای آن ها خلاصه نمی‌شود . امروزه با سئو سایت سرگرم پارامترهای پیچیده دیگری مثل تجربه کاربری و نیت یوزرها میباشید .

24 . تبدیل یوزرها به مشتری در بلاگ

در کامل شدن بلاگ خویش باید به CTA ( فراخوانی برای مبادرت ) دقت متعددی داشته باشید . CTA در بلاگ مشتمل بر موردها ذیل میشود :

کلید های تماس با ما
فرم تماس با ما
تبلیغ هایی که موجب ترغیب یوزرها نسبت به خرید تولید ها یا این که استعمال از خدمت های شما میگردد
بنرها
یوزرها فارغ از موعظه شما قادر به دانستن این موردها نیستند . انجام آزمایش های A/B در کلید ها و CTA ها به شما یاری می نماید تا بلاگ خویش را در جهت صحیح پباده سازی فرمائید .

25 . وجود کلید های اشتراک در شبکه‌های‌اجتماعی برای پست ها

در اکثری از کسب و امور این مورد یک آیتم انتخابی نیست . شما مطمئنا نمی توانید صحیح حدس بزنید که یوزرها شما دقیقا از چه کانال هایی قصد اشتراک گذاری پست های سایت شما‌را دارا هستند , به این ترتیب تمرکز بر روی مهم‌ترین شبکه‌های‌مردمی قادر است امداد متعددی به شما در هر چه بیشتر چشم شدنتان داشته باشد .